Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Aster alpejski

Aster_alpejski_1.JPG Aster_alpejski_1.JPG Aster_alpejski_3.jpg

ASTER  ALPEJSKI  (Aster alpinus)

Astrowate (Asteraceae)

Okres kwitnienia: VII-VIII

Wygląd: Wieloletnia, tworząca kępy roślina, osiągająca wysokość do 30cm. Kwiatostan koszyczkowaty umieszczony pojedynczo na kutnerowatej, grubej łodydze. Złożony z żeńskich, fioletowych kwiatów języczkowatych, położonych na brzegu oraz męskich, żółtych kwiatów rurkowatych, zebranych wewnątrz.

Liście na łodydze są lancetowate, długoogonkowe, ułożone skrętolegle. Liście odziomkowe (różyczkowe), krótsze, kształtem łopatkowate lub klinowate.  Wszystkie liście są pokryte kutnerem, a także całobrzegie.

Owocem jest silnie owłosiona niełupka (puch kielichowaty), długości 4-5mm.

Występowanie: Odnotowany w górach Europy środkowej i południowej (Alpy, Pireneje) a także na Kaukazie i Uralu. W Polsce stwierdzony tylko w Tatrach i Pieninach, na obszarze dwóch parków narodowych (Tatrzański i Pieniński).

Środowisko: Rośnie na glebach wapiennych od regla górnego po piętro halne, rzadziej można go spotkać także w reglu dolnym, na granitach nie występuje. Preferuje miejsca słoneczne na niskich łąkach halnych, na piargach i półkach, w szczelinach skalnych, na stanowiskach zarówno słonecznych jak i półcienistych.  W Polskich górach stwierdzony na wysokości do 2000m n.p.m., w Alpach rośnie aż do wysokości 3195m n.p.m. (występuje nawet na najwyższym szczycie Europy-Mont Blanc)

Opis ogólny: Roślina nie jest objęta ochroną gatunkową. Pomimo niewielkiego areału, wszystkie stanowiska astra znajdują się na obszarach parków narodowych, gdzie ich populacje są dobrze chronione. Głównymi zagrożeniami jest zrywanie kwiatów przez turystów oraz lawiny skalne, które spadając uszkadzają kępy.

Górale nadali mu nazwę „Wole Oko" ze względu na kształt koszyczków. Jest to popularna roślina ogrodowa. Dzięki licznym krzyżówkom uzyskano wiele odmian i mieszańców w kolorach bieli, czerwieni i fioletu.  Do najpopularniejszych należą „Albus”, „Pinkie”, „Trimix” i „Dunkle Shőne”.

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.