Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Dzwonek alpejski

  	Dzwonek_alpejski_3.jpg 	Dzwonek_alpejski_3.jpg 	Dzwonek_alpejski_3.jpg

DZWONEK  ALPEJSKI (Campanula alpina)     

Dzwonkowate (Campanulaceae)

Okres kwitnienia: VII-VIII

Wygląd: Charakterystyczna, niewielka bylina, osiągająca do 20cm wysokości. Kwiaty typowe dla rodziny dzwonkowatych, zrosłopłatkowe, w kształcie dzwonka, zwieszone w dół, fioletowoniebieskie, czasem z odcieniem szarości, osiągają do 2,5cm długości, zebrane są w niewielkie grona na długich szypułkach. Kielich złożony z pięciu działek, wewnątrz pojedynczy słupek, z potrójnym znamieniem o pięcioma pręcikami.

Liście odziomkowe większe, łopatkowate, rozszerzone na szczyci z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym. Liście łodygowe mniejsze, lancetowate lub równowąskie, pokryte gęstym kutnerem, ułożone na łodydze naprzemianlegle.

Owocem jest jajowata lub okrągło-podłużna, wielonasienna torebka, otwierająca się w czasie suchej pogody trzema otworkami u dołu, wysypując liczne i drobne nasiona.

Występowanie: Wschodnia część Alp oraz Karpaty. W Polsce jedynie na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Środowisko: Rośnie od piętra kosówki po piętro turniowe, wyłącznie na glebach kwaśnych, granitowych. Preferuje stanowiska słoneczne, głównie wysokogórskie hale, polany, piargi, wilgotne szczeliny i półki skalne. Potrafi rosnąć niemal na gołej skale.

Opis ogólny: Jedna z piękniejszych roślin górskich, częsty motyw w sztuce tatrzańskiej i podhalańskiej. Roślina pomimo niewielkiego zasięgu występowania w Polsce, nie podlega ochronie gatunkowej, jednak wszystkie jej stanowiska znajdują się w obszarach ochrony ścisłej.

Zdjęcia: 1/2-Kasprowy Wierch, 3-Goryczkowe

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.