Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Fiołek alpejski

Fiolek_alpejski_3.jpg 2

FIOŁEK  ALPEJSKI  (Viola alpina)

Fiołkowate (Violaceae)

Okres kwitnienia: V-VIII

Wygląd: Niewielka górska bylina, osiągająca zaledwie 30cm wysokości. Kwiaty koloru fioletowego z białym środkiem i czarnymi smugami po zewnętrznej stronie płatków w gardzieli. Charakterystyczny dla rodziny fiołkowatych układ płatków, 5-krotne, niesymetryczne ułożenie, z czego dolny płatek, posiadający ostrogę jest większy od pozostałych.

Liście różyczkowe, drobne, grube, długoogonkowe, lśniące, koloru ciemnozielonego, okrągłe lub lekko jajowate, brzegiem karbowane.

Owocem jest 3-klapowa torebka, zawieszona na szypułce. Zawiera liczne, żółtawe, drobne nasiona z elajosomem, które są roznoszone przez mrówki (myrmekochoria).

Występowanie: Rośnie we wschodnich Alpach oraz Karpatach. W Polsce można go spotkać tylko w Tatrach.

Środowisko: Rośnie w piętrze halnym i kosówki, rzadziej w reglu górnym, wyłącznie na glebach zawierających węglan wapnia (bardzo rzadko na granicie). Preferuje stanowiska słoneczne, naskalne murawy, piargi, wysokogórskie łąki.

Opis ogólny: Taką samą nazwą, jaką posiada fiołek alpejski często nazywany jest azjatycki cyklamen perski (Cyclamen persicum). Jest to nazwa bardzo powszechna, stworzona jeszcze za czasów naszych babek, jednak jest niewłaściwa i wprowadza w błąd, ponieważ rzekomy „fiołek alpejski" czyli cyklamen, nie ma nic wspólnego z fiołkami i należy do rodziny pierwiosnkowatych. Podobnie sprawa ma się z sępolią fiołkową (Saintpaulia ionantha), która powszechnie jest nazywana „fiołkiem afrykańskim".

Zdjęcia: P. Jagodziński, K.Ciesielski

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.