Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Fiołek dwukwiatowy

Fiolek-dwukwiatowy_3.jpg Fiolek-dwukwiatowy_3.jpg Fiolek-dwukwiatowy_3.jpg

FIOŁEK  DWUKWIATOWY  (Viola biflora)

Fiołkowate (Violaceae)

Okres kwitnienia: V-VII

Wygląd: Niska bylina, osiągająca 10-20cm wysokości. Kwiaty typowe dla rodziny fiołkowatych. 5 płatków ułożonych niesymetrycznie, z czego jeden skierowany w dół, zaopatrzony jest w ostrogę.. Płatki koloru intensywnej żółci z brunatnymi żyłkami. Działki kielicha spiczaste, znamię słupka spłaszczone i dwuczęściowe.

Liście odziomkowe, mają kształt sercowaty lub nerkowaty, koloru zielonego. W nasadzie głęboko wciętych, brzegiem ząbkowane i lekko orzęsione od spodniej strony blaszki.

Owocem jest 3-klapowa torebka, zawieszona na szypułce. Zawiera liczne, żółtawe, drobne nasiona z elajosomem, które są roznoszone przez mrówki (myrmekochoria).

Występowanie: Rośliny występuje w górach półkuli północnej a także na obszarach arktycznych. W Polsce rośnie tylko w górach (Sudety, Karpaty).

Środowisko: Rośnie we wszystkich piętrach górskich, od regla dolnego po piętro turniowe, jednak najczęściej można spotkać na piętrze halnym i kosówki, zarówno na glebach wapiennych jak i granitowych. Roślina preferuje miejsca półcieniste do zacienionych oraz wilgotne. Występuje przy źródliskach i strumieniach, w cienistych lasach, zaroślach, na wilgotnych półkach skalnych i szczelinach.

Opis ogólny: nazwa gatunkowa rośliny ‘dwukwiatowy' jest często myląca, ponieważ roślina może mieć na pędzie kwiatowym od jednego do nawet czterech kwiatów, część z nich nigdy nie otwiera się, gdyż zachodzi w nich zjawisko samozapylenia.

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.