Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Głodek mrzygłód

Glodek_mrzyglod_3.jpg Glodek_mrzyglod_3.jpg Glodek_mrzyglod_3.jpg

GŁODEK  MRZYGŁÓD  (Draba aizoides)

Kapustowate (Brassicacea)

Okres kwitnienia: IV-VI

Wygląd: Niewielka, charakterystyczna bylina darniowa. Posiada złocistożółte kwiaty, 4-krotne, długości 5-7mm, z płatkami lekko wciętymi na szczycie. Zebrane są po kilka na szczycie bezlistnej łodygi, wysokości 10-12cm. Występuje jeden słupek wraz z kilkoma pręcikami, koloru żółtego.

Liście równowąskie, bardzo wąskie, sztywne, o ostrych zakończeniach, gęsto skupione, tworząc przyziemne różyczki. Brzegi blaszki liściowej są pokryte długimi szczecinkami w białym kolorze.

Owocem jest eliptyczna, wielonasienna i silnie spłaszczona łuszczynka, osiągająca długość 6-11mm, zawierająca 5-12 nasion.

Występowanie: Góry w środkowej Europie, w Polsce rośnie tylko w Tatrach.

Środowisko: Rośnie głownie w piętrze halnym i kosówki, rzadziej w piętrach reglowych, wyłącznie na glebie zasobnej w węglan wapnia. Preferuje stanowiska słoneczne, naskalne murawy, łąki z niską roślinnością, piargi, szczeliny i półki skalne.

Opis ogólny: Głodek zaliczany jest do zwiastunów wiosny, zakwita bardzo wcześnie, gdy wokoło leży jeszcze śnieg. Wąskie i drobne liście są cechą pomagającą przetrwać ciężkie, wczesnowiosenne warunki klimatyczne.

Łacińska nazwa gatunkowa odnosi się do zimotrwałości różyczek rośliny, (gr. aei-zawsze i zoos=żyjący).

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.