Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Gnidosz dwubarwny

Gnidosz_dwubarwny_3.jpg Gnidosz_dwubarwny_3.jpg Gnidosz_dwubarwny_3.jpg

GNIDOSZ DWUBARWNY  (Pedicularis oederi)

Zarazowate (Orobanchaceae)

Okres kwitnienia: VI-VII

Wygląd: Charakterystyczna bylina, osiągająca do 30cm wysokości. Kwiaty zrosłopłatkowe, grzbieciste, wyrastające w kątach przysadek, gęsto na sinozielonym, kłosokształtnym kwiatostanie. Posiadają dwuwargowy kielich z dolną, 3-łatkową wargą oraz górną dwułatkową, posiadającą orzęsione brzegi i tworzącą dziubek. Kwiaty koloru jasnożółtego lub słomkowego z purpurową plamką na górnej wardze. Cztery, dwusilne pręciki.

Liście odziomkowe są lancetowate, pierzastosieczne o sinozielonym kolorze. Liście łodygowe rzadkie, stopniowo zmniejszają się ku górze.

Owocem jest zakończona dziubkiem torebka, zawierająca jasnobrązowe nasiona.

Występowanie: Północna półkula, przede wszystkim Europa (Alpy, Karpaty, Półwysep Bałkański, Skandynawia) a także Azja i Ameryka Północna (Alaska). W Polsce rośnie tylko i wyłącznie w Tatrach.

Środowisko: Rośnie we wszystkich piętrach, jednak najczęściej w piętrze kosodrzewiny i halnym, na glebach zawierających węglan wapnia. Nie toleruje gleb granitowych. Preferuje stanowiska otwarte i słoneczne, jak wysokogórskie łąki, suchorośla, wilgotne szczeliny i półki skalne.

Opis ogólny: Roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową ze względu na niewielki areał występowania. Podobnie jak inne rośliny z tego rodzaju jest półpasożytem, pasożytującym na korzeniach innych, sąsiednich roślin.

Łacińska nazwa rodzajowa (Pedicularis) wzięła się od słowa pedis-wesz. Nazwę tą zawdzięcza temu. iż w dawnych czasach używano wywaru odwaru z gnidosza do tępnienia wszy.

Zdjęcia: Czerwone Wierchy

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.