Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Gnidosz okółkowy

Gnidosz_okolkowy_3.jpg Gnidosz_okolkowy_3.jpg Gnidosz_okolkowy_3.jpg

GNIDOSZ  OKÓŁKOWY  (Pedicularis verticillata)

Zarazowate (Orobanchaceae)

Okres kwitnienia: VII-IX

Wygląd: Niewielka bylina osiągająca do 25cm wysokości. Kwiaty grzbieciste, dwuwargowe, z czego warga górna krótsza od dolnej, 3-łatkowej, zebrane w postaci szczytowego grona. Kielich rozdęty z 5 lub 3 ząbkami, owłosionymi, rozcięty na szczycie, siedzący w kątach przysadek. Pręciki 4, dwusilne, ich długie nitki są brodate na szczytach, a pylniki wyrastają poprzecznie do nitek. Zapylane wyłącznie przez trzmiele.

Liście odziomkowe są lancetowate, częściowo pierzastodzielne, długoogonkowe, brzegi nierówno ząbkowane. Liście łodygowe mniejsze, krótkoogonkowe, wyrastają po 4 w okółkach, wyrastają aż do samego szczytu łodygi.

Owocem jest 1-1,5cm długości torebka zawierająca liczne, eliptyczne nasiona.

Występowanie: Góry i regiony arktyczne Europy północnej i środkowej. W Polsce wyłącznie w Tatrach.

Środowisko: Rośnie na wszystkich piętrach roślinnych, od regla dolnego po turnie, najczęściej jednak w piętrze halnym i kosówki, głównie na podłożu bogatym w węglan wapnia, rzadziej na granicie. Preferuje miejsca słoneczne lub jasne jak wysokogórskie hale i łąki, półki skalne, ziołorośla, widne polany śródleśne.

Opis ogólny: Roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową, głównie ze względu na niewielkie obszar występowania w naszym kraju. Podobnie jak inne rośliny z tego rodzaju, jest półpasożytem żerującym na korzeniach sąsiednich roślin.

Zdjęcia: 1-Nosal, 2-Skupniów Upłaz, 3-Ciemniak

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.