Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Goryczka kropkowana

Goryczka_kropkowana_1.jpg Goryczka_kropkowana_1.jpg Goryczka_kropkowana_1.jpg

GORYCZKA  kropkowana (Gentiana punctata)

Goryczkowate (Gentianaceae)

Okres kwitnienia: VII-VIII

Wygląd: W czasie kwitnienia jest to bardzo charakterystyczna bylina, największa z krajowych goryczek, osiągająca do 80cm wysokości. Kwiaty obupłciowe, osadzone po kilka w kątach liści szczytowych, 5-krotnie, z bardzo płytkim kielichem, korona zrosłopłatkowa, dzwonkowata, długości 3-4cm. Płatki koloru żółtego, z brunatnymi żyłkami i kropkami (stąd nazwa). Słupek o długiej szyjce, otoczony wieloma pylnikami. Kwiaty są zapylane przez błonkówki (gł. trzmiele).

Liście naprzeciwległe, ustawione na grubej łodydze, koloru zielonego z matowym połyskiem, pofałdowane wzdłużnie, o wyraźnie zaznaczonych nerwach. Dolne liście są zebrane w różyczkę, krótkoogonkowe.

Owocem jest pękająca od góry na dwie połowy, podłużna torebka. Nasiona duże, soczewkowato spłaszczone, oskrzydlone.

Występowanie: Góry Europy środkowej (Alpy, Sudety, Karpaty) oraz Bałkany. W Polsce występuje pospolicie w Tatrach i na Babiej Górze. W Tatrzańskim Parku Narodowym podchodzi do wysokości 2500 m n.p.m, można ją spotkać głównie w dolinach (np. Dolina Gąsienicowa) oraz na Czerwonych Wierchach.

Środowisko: Rośnie wszystkim w piętrze halnym i kosówki, rzadziej w piętrze reglowym. Preferuje gleby granitowe i piaskowiec, zawsze na glebach o odczynie kwaśnym, praktycznie nie występuje na glebach wapiennych. Spotkać ją można na piargach, murawach, łąkach halnych, śródleśnych polanach, w zaroślach kosówki. Licznie występuje w dol. Gąsienicowej.

Opis ogólny: Roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową, głównym powodem jest wykopywanie ze względu na właściwości lecznicze. Korzeń goryczki zawiera liczne glikozydy, m.in. amarogentyna, alkaloidy m.in. gencjanina a także pektyny, fitosterole. Substancje zawarte w goryczce wpływają stymulująco na soki żołądkowe a tym samym na brak łaknienia i zgagę, pośrednio pobudzają wydzielanie żółci.

Zdjęcia: 1-Dolina Gąsienicowa, 2-Giewont, 3-Dolina Jaworzynka

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.