Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Goryczka wiosenna

Goryczka_wiosenna_1.jpg Goryczka_wiosenna_1.jpg Goryczka_wiosenna_1.jpg

GORYCZKA  WIOSENNA (Gentiana verna)

Goryczkowate (Gentianaceae)

Okres kwitnienia: V-IX

Wygląd: Niska bylina, osiągająca do 15cm wysokości. Posiada stosunkowo duże kwiaty jak na swoje rozmiary, 5-krotne, koloru lazurowo niebieskiego, bardzo charakterystyczne, osadzone pojedynczo na szczycie niewielkiej łodyżki. Kielich zrosłopłatkowy, rurkowaty, przechodzi w rozpostartą talerzykowato koronę. Przykoronek złożony z drobnych, białoniebieskich płatków, znajdujących się przy nasadzie płatków właściwych. Pięć pręcików, o długich nitkach, przyrośniętych do dolnej części rurki.

Liście różyczkowate, wierzchem lśniące, o kształcie lancetowatym, zebrane są przy samej ziemi. Liście łodygowe, znacznie mniejsze, ułożone parami u nasady kielicha, lub na łodydze po 1-3 w okółku.

Owocem jest dwudzielna torebka, zawierająca liczne, ciemne nasiona.

Występowanie: Góry Europy południowej i środkowej, częściowo także w Azji. W Polsce można ją spotkać w Tatrach, Pieninach, we wschodnich Sudetach a także na Spiszu i Małej Fatrze i na Gubałówce.

Środowisko: Rośnie na wszystkich piętrach roślinnych, z wyjątkiem piętra turniowego, wyłącznie na glebach zasobnych w węglan wapnia, nigdy na granicie. Występuje na murawach, polanach, w szczelinach i na półkach skalnych. W Tatrach rośnie na wysokości 800-2100m n.p.m.

Opis ogólny: Gatunek objęty ścisłą ochroną, głównym zagrożeniem jest bezmyślne zrywanie jej kwiatów przez turystów, gdyż roślina ta licznie rośnie przy szlakach turystycznych (Nosal, Kopieniec, Czerwone Wierchy), a także niszczenie polan i łąk nieobjętych ochroną, na których występuje (np. Gubałówka, Spisz).

Łacińska nazwa gatunkowa (verna=wczesna) odnosi się do kwiatów pojawiających się, jako jedne z pierwszych w Tatrach, często przy zalegającym śniegu.

Zdjęcia: 1/2-Nosal, 3-Wielki Kopieniec

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.