Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Tajęża jednostronna

1 1 1

TAJĘŻA JEDNOSTRONNA (Goodyera repens)

Storczykowate (Orchidaceae)

Okres kwitnienia: VII-VIII

Wygląd:

Występowanie: W Polsce głównie na północy i wschodzie, znacznie rzadziej w centrum i na zachodzie kraju. Największe zgrupowanie stanowisk odnotowuje się na północnym-wschodzie (Pojezierze Litewskie, Pojezierze Mazurskie, Puszcza Augustowska, Puszcza Białowieska, Wysoczyzna Białostocka, Pojezierze Olsztyńskie,  Suwalszczyzna) i na Pomorzu  (Bory Tucholskie, Pojezierze Krajeńskie, Pojezierze Kaszubskie, Pas pobrzeży, wyspa Wolin, Wzgórza Bukowe, Pojezierze Bytowskie). Poza tym pojedyncze stanowiska w całej Polsce m.in. Pojezierze Lubuskie, Niecka Nidziańska, Płaskowyż Tarnogrodzki.

W Tatrach odnotowano kilka stanowisk, w tym najwyżej położone stanowisko w kraju znajdujące się na Ornaku w Tatrach Zachodnich. Oprócz tego, w Karpatach odnotowana w większości pasm zachodniej i środkowej części (m.in. Pieniny, Pasmo Magury, Beskid Niski, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki).

W Sudetach pierwotnie odnotowywana w większości pasm Sudetów Zachodnich i Środkowych, m.in. Karkonosze, Góry Stołowe, Góry Krucze, Góry Kaczawskie. Obecnie jedyne potwierdzone stanowisko znajduje się w paśmie Gór Stołowych (poza obszarem parku narodowego), niedaleko miejscowości Polanica Zdrój.

Chroniona w kilku parkach narodowych (Białowieski, Pieniński, Magurski, Tatrzański, Gorczański, Woliński, Borów Tucholskich) i w wielu parkach krajobrazowych położonych na północy kraju i w Karpatach. Poza tym odnotowywana w rezerwatach przyrody położonych w różnych częściach Polski, m.in. w warmińsko-mazurskim (Piłackie Wzgórza, Zabuże), podlaskim (Woronicza, Jałówka, Karczmisko, Wielki Las, Starzyna, Góra Pieszczana), Czerwony Krzyż w mazowieckim, Żurawie Błota i Staniszewskie Błoto w pomorskim.

Środowisko

Opis ogólny:

Zdjęcia: Piotr Jagodziński, Kotlina Kłodzka

4

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.