Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Knieć górska (Kaczyniec)

a a a

KNIEĆ  GÓRSKA (Caltha laeta)

Jaskorwate (Ranunculaceae)

Okres kwitnienia: IV-VI

Wygląd: Pospolita bylina górska, osiągająca do 50cm wysokości. Kwiaty duże, jaskrawożółte, pięciopłatkowe, o średnicy 4cm wyrastają pojedynczo lub po kilka zebrane w podbaldachy. W środku bardzo liczne pręciki oraz 5-15 miododajnych słupków. Na płatkach znajdują się specjalne plamy i rysunki, widoczne tylko dla owadów reagujących na ultrafiolet.

Liście odziomkowe ciemnozielone, lśniące, okrągławe z ostro ząbkowanymi brzegami, wyrastają na długich ogonkach. Liście łodygowe mniejsze, krótkoogonkowe.

Owocem jest wzniesiony mieszek z krótkim dziubkiem (w odróżnieniu od innych knieci, posiadających wielomieszek), zawierajacy liczne, brunatne nasiona długości 2-3mm.

Występowanie: w górach Europy Środkowej. W Polsce rośnie we wszystkich pasmach górskich. W Tatrach jest jedną z najpospolitszych roślin kwitnących wiosną.

Środowisko: Rośnie od regla dolnego po piętro halne, na glebach zarówno wapiennych jak i granitowych. Preferuje stanowiska jasne do półcienistych, wilgotne, takie jak brzegi strumieni, widne lasy i zarośla, mokre łąki i ziołorośla.

Opis ogólny: Jak większość jaskrowatych, jest rośliną trującą, przez co nie jest zjadana przez bydło. Przynależność tego gatunku jest sporna, gdyż często uznawana jest ona, jako knieć błotna górska (Caltha palustris sbusp. laeta) czyli podgatunek knieci błotnej.

Zdjęcia: 1-Mraźnica, 2-Buńdówki, 3-Dolina Gąsienicowa

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.