Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Goryczka śniegowa

Goryczka_sniegowa_1.jpg Goryczka_sniegowa_1.jpg

GORYCZKA  ŚNIEGOWA (Gentiana nivalis)

Goryczkowate (Gentianaceae)

Okres kwitnienia: VI-VIII

Wygląd: Niewielka roślina jednoroczna osiągająca do 10cm wysokości. Kwiaty typowe dla goryczek, złożone z pięciu płatków długości 10-18mm, intensywnie lazurowo niebieskie lub szafirowe z białymi przebarwieniami od wewnętrznej strony, zrośnięte do połowy długości tworząc krótką rurkę. Płatki rozchylają się talerzykowato (gwiazdkowato) w pełnym słońcu., pomiędzy nimi 1-2 niewielkie, krótkie ząbki. Kielich silnie unerwiony, o zaostrzonych ząbkach, zielony z purpurowo-brązowymi przebarwieniami. Kwiaty wyrastają w kątach górnych liści na szczytach niewielkich łodyg. 

Liście krótkie, ułożone nakrzyżlegle. Dolne liście zebrane w różyczkę, eliptyczne, intensywnie zielone, długości 5-10mm osadzone na krótkich i oskrzydlonych ogonkach. Górne osadzone na łodydze, znacznie mniejsze, zrośnięte u nasady parami.

Owocem jest niewielka błoniasta torebka zwierająca liczne nasiona posiadające listewki na powierzchni.

Występowanie: Na półkuli północnej, w Ameryce Północnej, na wybrzeżach Grenlandii oraz w górach Europy i Azji Mniejszej. W Polsce rośnie wyłącznie w Tatrach na terenie parku narodowego. Łącznie stwierdzono około 50 stanowisk (m.in. Giewont, Czerwone Wierchy, Dolina Kościeliska)

Środowisko: Występuje głównie w piętrze alpejskim i kosodrzewiny, rzadziej w reglu dolnym i górnym. Preferuje stanowiska nasłonecznione o podłożu bogatym w węglan wapnia, głównie gleby złożone z dolomitu, margli lub wapieni. Rośnie na słonecznych, wysokogórskich murawach, piargach oraz szczelinach skalnych.

Opis ogólny: Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową, głównym powodem jest niewielki areał występowania. Wszystkie stanowiska znajdują się na terenie parku narodowego. Ogólnie gatunek nie jest zagrożony, goryczka jest na tyle mała, że turyści zazwyczaj jej nie zauważają a więc i nie zrywają. Rośnie na trudnodostępnych fragmentach. Głównymi zagrożeniami może być zarastanie muraw przez silniejsze i ekspansywniejsze gatunki.

Łacińska nazwa gatunkowa „nivalis” odnosi się do śniegu, albowiem goryczki te rosną na obszarach, na których długo zalega śnieg.

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.