Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Powitanie
POLUB NAS NA FB!

SERDCZENIE ZAPRASZAM WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW GÓRSKIEJ ROŚLINNOŚCI DO POLUBENIA NASZEJ STRONY NA FACEBOOKU. ZNAJDZIECIE TAM WIELE CIEKAWYCH I INTERESUJĄCYCH INFORMACJI ZE ŚWIATA FLORY POLSKIEJ.

KLIKNIJ TUTAJ I POLUB NAS!!!

 FB FB FB


Nowa strona

KOCHANI! TERRAFLORA OFICJALNIE PRZENIOSŁA SIĘ NA NOWĄ STRONĘ:

PRZYRODNICZO.PL

NOWA STRONA ZWIERA ZNACZNIE ULEPSZONĄ GRAFIKĘ I JEST WYGODNIEJSZA W OBSŁUDZE. DODATKOWO OGRANICZYLIŚMY TEMATYKĘ WYŁĄCZNIE DO TERENÓW DOLNEGO ŚLĄSKA I OKOLIC, DZIĘKI CZEMU INFORMACJE NA STRONIE BĘDĄ DOKŁADNIEJSZE I STARANNIEJ PROWADZONE. Smile

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN!

OBRAZ

Roślina miesiąca - pierwiosnek wyniosły

Pierwiosnek_wyniosly_1.jpg Pierwiosnek_wyniosly_1.jpg Pierwiosnek_wyniosly_1.jpg

Na dworze śniegu brak, mrozu brak a to dopiero Luty. Jednakże taki opis pogody charakteryzuje tylko niziny. W górach śniegu sporo. mróz i hulający mroźny wiatr. Na wegetację roślin trzeba będzie poczekać do kwietnia lub nawet maja, jeśli zima w górach będzie się przeciągać, jak to było w zeszłym roku. Rośliną miesiąca zostaje pierwiosnek wyniosły, będący jedną z najwcześniej zakwitających roślin górskich.  

Roślina miesiąca - mieczyk dachówkowaty

Mieczyk_dachowkowaty_1.jpg Mieczyk_dachowkowaty_1.jpg Mieczyk_dachowkowaty_1.jpg

Na dworze śnieg i mróz, choć tylko w górach i na dalekiej północy. W większości kraju pogoda sugeruje nam przedwiośnie. Rośliną miesiąca zostaje mieczyk dachówkowaty. Piękna roślina, która szybko traci stanowiska w związku z zarastaniem łąk, obniżeniem poziomu wód gruntowych i niszczeniu roślin przez kolekcjonerów. Mimo wszystko, mieczyk jest jeszcze stosunkowo pospolity, szczególnie na południu kraju. 

 

Akcja sprzątania młaki przy Głazach Krasnoludków

1 1 1

19.10.2013, pomiędzy godzinami 13-15 Zapraszamy chętnych, którzy chcieliby pomóc w uporządkowaniu ściętych gałęzi i młodych drzew z cennej torfowiskowej młaki węglanowej przy rezerwacie Głazy Krasnoludków. Młaka ta jest stanowiskiem wielu rzadkich roślin jak np. pełnik europejski, listera jajowata, kukułka szerokolistna, śnieżyca wiosenna, turzyca Davalla, kruszczyk błotny. W celu zapewnienia im właściwej ochrony niezbędne jest usunięcie zalegających gałęzi z terenu młaki.

Spotykamy się na parkingu przed wejściem do rezerwatu Głazy Krasnoludków. Praca nie jest ciężka i w kilka osób powinniśmy szybko się z nią uwinąć. Nie potrzeba żadnego sprzętu, proszę jedynie pamiętać o ochronnych rękawicach roboczych oraz kaloszach, bo teren jest bagienny. Ze swojej strony zapewniamy miłą atmosferę i po wszystkim zapraszamy na wspólne ognisko.

Link do wydarzenia na FB: Link

Nowa ustawa o ochronie roślin

1

Skandaliczny projekt nowej ustawy o ochronie przyrody!!! Szeroko rozbudowane jest zezwolenie na niszczenie roślin i ich siedlisk „w wyniku racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej”.
Zakłada on m.in. przesunięcie 194gat. roślin i mchów z ochrony ścisłej do ochrony częściowej, sankcjonując w ten sposób możliwość niszczenia siedlisk w których występują, zgodnie z literą prawa. Część gatunków straci status jakiejkolwiek ochrony!!!

  • Dr K. Świerkosz na swoim blogu tak skomentował całą sytuację: LINK
  • Tutaj bezpośredni link do projektu (PDF): LINK
Nowe opisy rezerwatów
7 4

Serdecznie zapraszamy do sekcji Rezerwaty Sudetów, gdzie znajdziecie nowe opisy terenów chronionych, m.in. Torfowiska Doliny Izery, Muszkowicki Las Bukowy czy Śnieżnik Kłodzki. Opisy zawierają cenne informacje o występującej tam roślinności, faunie a także można znaleźć ciekawostki i wydarzenia związane z poszczególnymi rezerwatami. Zapraszamy!!!

Roślina miesiąca - Łuskiewnik różowy

Luskiewnik_rozowy_2.jpg Luskiewnik_rozowy_2.jpg 3

Początki jesieni dają o sobie znać. W górach wszystko żółknie lub brązowieje. Ostały się jedynie goryczki, tojady i dziewięćsiły. Reszta roślin albo kończy owocowanie albo już dawno schowała się pod ziemię. Jedynie na nizinach wegetacja jeszcze ma się na całego jeśli chodzi w kwestii roślin jednorocznych, dwuletnich lub ozdobnych. Dla tego jesiennego kontrastu, rośliną miesiąca zostaje wczesnowiosenny geofit - łuskiewnik różowy. Jedna z niezwyklejszych i oryginalniejszych polskich roślin. Preferuje wilgotne, cieniste grądy i buczyny. Stosunkowo pospolita w górach i na wyżynych, rzadsza na nizinach i północy kraju.

Roślina miesiąca - Tajęża jednostronna

1 1 1

Sezon wegetacyjny powoli chyli się ku końcowi. Większość wieloletnich roślin już przekwitła lub przekwita. Pozostały głównwie gatunki jednoroczne lub dwuletnie. Jednak są wśród roślin wieloletnich i takie, które rozpoczynają kwitnienie dopiero teraz. Należy do nich tajęża jednostronna, jeden z najpóźniej zakwitających storczyków. W górach występuje stosunkowo rzadko, znacznie częściej można ją spotkać na północy. Przykładowo, w Sudetach znana jest tylko z jednego stanowiska.

Roślina miesiąca - Fiołek Żółty Sudecki

Fiolek_zolty_3.jpg 2 1

Lato w pełni a w górach wszystko obficie kwitnie, nawet na najwyższych szczytach. Na górskich halach wprawdzie temperatury raczej wiosenne aniżeli letnie, zwłaszcza przy pochmurnej pogodzie, jednak to nie przeszkadza roślinom obficie kwitnąć. Lipcową rośliną miesiąca zostaje fiołek żółty sudecki, który występuje jedynie w kilku partiach polskich Karpat i Sudetów. Roślina drobna, jednak dzięki intensywnie wybarwionym kwiatom jest doskonale widoczna z dużej odległości.

Roślina miesiąca - Szafirek miękkolistny

 

szafirek sz sz

Pogoda niezbyt dopisuje. Choć maj był stosunkowo ciepły i słoneczny, pozwoliło to rozkwitnąć wielu pięknym roślinom. W Czerwcu rośliną miesiąca zostaje szafirek miękkolistny z rodziny hiacyntowatych. Rzadka i piękna roślina występująca na Dolnym Śląsku i Zamojszczyźnie na słonecznych murawach i łąkach. Należy tu także nadmienić, że jest to roślina chroniona.

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.