Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Roślina miesiąca - Knieć górska

a a a

Na dworze wiosna ... a raczej lato w pełni. Nie było praktycznie astronomicznej wiosny, po kilkunatu dniach zrobiło się od razu lato. Rośliny oszalały i kwitną na potęgę z powodu sporych opóźnień spowodowanych przedłużającą się w nieskończoność zimą. Nad stawami i strumykami na razie szaro i ponuro. Jednak widoczne są wszędzie żółte punkciki, będące kwiatami kaczeńców. To one zostają rośliną miesiąca, dając nam piękne widoki nad wodą.

Ochrona muraw na Miłku
1 1

Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie "Czynnej ochrony ciepłolubnych muraw naskalnych w nieczynnym kamieniołomie Miłek". Będziemy wycinać samosiewy wierzb, brzóz i świerków zarastające siedliska rzadkich roślin i motyli. Ten jeden z najrzadszych składników przyrody sudeckiej, jest znakiem firmowym Gór Kaczawskich więc nie bądź ignorantem, przyjdź i dowiedz się więcej, a co najważniejsze zabierz ze sobą siekierę :) !!!

Zapraszamy do odwiedzenia strony na FB dotyczącego wydarzenia: KLIKNIJ

Więcej informacji możecie znaleźć w broszurze: LINK (pdf)

Roślina miesiąca - Zawilec gajowy

Zawilec_gajowy_01.jpg Zawilec_gajowy_01.jpg Zawilec_gajowy_01.jpg

Zima twardo nie odpuszcza. Pomimo astronomicznej wiosny, na dworze mrozy i śnieg. Wczesnowiosenne geofity powinny już dawno wypuścić pączki, jednak na razie wszystkie są uśpione głęboko w ziemi czekając na leszpą pogodę. Rośliną miesiąca zostaje jedna z nich, zawilec gajowy. Piękny gatunek, który w marcu tworzy ogromne połacia białego dywanu, zarówno w lasach jak i miejskich parkach.

Nowy storczyk w Polsce!

Latem 2012 roku odnaleziono w Polsce nowego mieszańca. Jest to Epipactis x breinerorum (hybryda E. heleborine i E. greuteri) :-) Odkrycia dokonał Marek Mazur. Oznaczenia roślin dokonał Petr Batoušek, odkrywca tej hybrydy w Czechach.

Obydwa stanowiska położone są w Beskidzie Makowskim na północnych stokach, w źródliskowej części potoków, na wysokości około 500-620 m.n.p.m. Optimum kwitnienia przypada na ostatni tydzień lipca. Łącznie na terenie odnaleziono około 300 ramet. Kruszczyk ten jest taksonem zimno i wilgociolubnym. W jego siedlisku panuje specyficzny mikroklimat, wilgoć i przyjemny chłód. Poza tym specyficznym siedliskiem nie występuje.

Fot. Marek Mazur

1 2 3

Roślina miesiąca - Zaraza bladokwiatowa

zaraza_bladokwiatowa_02.jpg zaraza_bladokwiatowa_02.jpg 1

Pomału zima ustępuje wiośnie, w Marcu zaczną pojawiać się pierwsze geofity taie jak przebiśniegi, krokusy, śnieżyce i lepiężniki. Rośliną miesiąca zostaje zaraza bladokwiatowa. Pasożytnicza roślina o ciekawej biolgoii i wyglądzie. Skrajnie zgrożona, mająca w Sudetach najwiecej obecnie znanych stanowisk.

Roślina miesiąca - Niebielistka trwała

Niebielistka_trwala niebielistka niebielistka

Zima w górach szaleje na całego. Śnieg panoszy się w górnych warstwach, na halach i turniach a w niższych regionach szaro i bezśnieżnie. Rośliną miesiąca zostaje niebielistka trwała. Piękna i rzadka roślina z rodziny goryczkowatych, która charakteryzuje się niebiesko-fioletowym zabarwieniem kwiatów o gwiazdkowatym kształcie.

Forum wystartowało!

Pragnę serdecznie poinformować, iż ruszyło oficjalne forum Terraflory!!! Na razie jest w powijakach, jednak mamy nadzieję, że miłośnicy i zapaleńcy roślin i ogólnie pojętej przyrody będą się chętnie udzielać  oraz pomagać w lepszym rozwijaniu forum. Wszelkie pomysły i uwagi proszę wysyłać na podane z boku strony dane kontaktowe lub PW na forum. :)

 1 1 1

Roślina miesiąca - Storczyk męski

//Storczyk_meski_1.jpg Storczyk_meski_2.jpg Storczyk_meski_02.jpg

W górach zima w pełni, śnieg i mróz panuje w najwyższych partiach podczas gdy na nizinach aura niemal marcowa. Tylko kwiatów brak. Za pięć miesięcy będzie można podziwiać storczyki męskie, które zostają rośliną miesiąca. Jest to jeden z częstszych gatunków występujących w górach i na przedgórzu.

Roślina miesiąca - Pełnik alpejski

Pelnik_alpejski_1.jpg Pelnik_alpejski_1.jpg Pelnik_alpejski_1.jpg

Rośliną miesiąca zostaje pełnik alpejski. Jest to rzadszy kuzyn pełnika europejskiego.  Charakteryzuje się drobniejsząi bardziej krępą budową. Można go spotkać w wyższych partiach gór głównie w Tatrach, Bieszczadach, Pieninach, Górach Stołowych. Roślina objęta całkowitą ochroną gatunkową. 

Odnaleziono storczyka trójzębnego!

W lipcu dokonano sensacyjnego odkrycia. W powiecie gryfińskim (Pomorze Zachodnie) Paweł Pluciński z Klubu Przyrodnika w Świebodzinie odkrył stanowisko storczyka trójzębnego (Orchis tidentata). Gatunek ten był od kilkudziesięciu lat uważany za wymarły na terenie kraju, ostatnie osobniki były spotykane w 1 połowie XX wieku. Obecna populacja zasiedla nasłonecznione murawy kserotermiczne położone na niewielkich wzgórzach, których dokładna lokalizacja utrzymywana jest w tajemnicy z wiadomych powodów (ochrona młodej populacji przed głodnymi zdjęć pasjonatami). Ostatnie kilka lat to odkrycia kolejnych gatunków. W 2005 roku odnaleziono storczyka cuchnącego w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego, w 2008 roku na wilgotnych łąkach Dolnej Odry odnaleziono koślaczka stożkowatego. Obecnie (nieoficjalnie) nie ma już wymarłych gatunków storczyków na terenie kraju. By zostało to potwierdzone oficjalną drogą prawną musi minąć jeszcze trochę czasu (polska biurokracja ).

1 1

Roślina miesiąca - Zimowit jesienny

Rośliną miesiąca zostaje zimowit jesienny. Piękna roślina rozpoczynająca kwitnienie pod koniec sierpnia. Jego lilioworóżowe kwiaty pojawiają się na łąkach i śródleśnych polanach, głównie w Polsce południowej (Karpaty, Sudety, pas wyżyn). Szczególnie efektownie wyglądają polany na terenie Gór Stołowych, gdzie zakwita po kilka tysięcy zimowitów.

Zimowit_jesienny_02.jpg Zimowit_jesienny_02.jpg Zimowit_jesienny_03.jpg

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.