Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Roślina miesiąca - Gółka długoostrogowa

Rośliną miesiąca zostaje gółka długoostrogowa, teraz w naszych górach kwitną całe łany tej pięknej rośliny. To jedne z częściej spotykanych polskich storczyków. W Tatrach są dosłownie wszędzie. W Sudetach trochę rzadsze. Jednak ich zapach jest naprawdę powalający, niczym krzyżówka lilii z wanilią :)

Golka_dlugo_1.jpg Golka_dlugo_1.jpg Golka_dlugo_1.jpg

Roślina miesiąca - Len włochaty

Z okazji utrzowenia nowego działu - Niecka Nidziańska, rośliną miesiąca zostaje tamtejsza piękna roślina len włochaty. W Polsce występuje wyłącznie na obszarze niecki, na ciepłolubnych murawach kserotermicznych i terenach stepowych. Jest jedną z piękniejszych roślin kwitnących latem na tamtejszych obszarach.

Len Len
Nowe działy

Kilka dni temu powstał niewielki podrozdział w dziale Storczyk. Opisuje on najczęstsze ekosystemy roślin z rodziny storczykowatych (Orchidaceae) z przykładami tamtejszej flory. Same ekosystemy opisane są w sposób przystępny dla przeciętnego miłośnika, który nie orientuje się w gwarze biologicznej. Życzę miłej lektury, która mam nadzieję, że okaże się pomoca.

obuwik storczyk wyblin

Roślina miesiąca - Żłobik koralowy

Rośliną miesiąca zostaje żłobik koralowy. Jeden z najmniejszych i najbardziej niezwykłych krajowych storczyków. Jego skryty tryb życia oraz ciekawa biologia sprawiają, że stanowi on interesujący obiekt badań. Może zakwitnąć raz na kilka, kilkanaście lat i to za każdym razem w innym miejscu, oddalonym nawet o kilkanaście metrów od poprzedniego stanowiska. Roślina nie posiada liści, nie przeprowadza procesów fotosyntezy. Jak więc widać, jest wielce niezwykła. Małe rozmiary i skryty tryb życia powodują, że ciężko oszacować populację w Polsce. Obecnie kwitnie w Sudetach, w Tatrach zakwitnie za kilka dni.

Zlobik_koralowy_1.jpgZlobik_koralowy_1.jpg Zlobik_koralowy_1.jpg Zlobik_koralowy_1.jpg

Roślina miesiąca - Kukułka bzowa

Wiosna w pełni. Na drzewach pojawiły się soczystozielone liście, na łąkach zaczynają królować kwiaty. W górnych obszarach Tatr jeszcze zalega śnieg, jednak w dole wiosna w pełni. W Sudetach natomiast zakwitły kukułki bzowe. To najwcześniej zakwitający storczyk w tej części gór. Wcześniejszy jest tylko storczyk blady, który jednak rośnie na śląskich i małopolskich wyżynach. Od teraz, aż do sierpnia rozpocznie się prawdziwy sezon storczykowy, który zakańczać będzie kręczynka jesienna i tajęża jednostronna.

k.bzowa_01.jpg k.bzowa_01.jpg k.bzowa_01.jpg

Nowe działy

Od kilku tygodni strona przechodzi duży remont. Wprowadzamy dodatkowe działy poświęcone już nie tylko roślinności tatrzańskiej. W tym roku planujemy rozwinąć nowe, dotyczące roślinności i ogólnie przyrody pasma Sudetów wraz z przedgórzem. Na stronie znajdą się informacje odnośnie obszarów chronionych (rezerwaty, użytki ekoligiczne, pomniki przyrody) oraz rzadkich, cennych lub charakterystycznych dla Sudetów roślin. 

sudety01.jpg sudety01.jpg

Roślina miesiąca - Urdzik karpacki

Na niżu przekwitły już pierwsze wiosenne kwiaty, przebiśniegi i wawrzynek. Podczas gdy w górach śnieg zalega od szczytów po regiel dolny, tworząc aurę prawdziwie zimową. Już niedługo, bo za kilkanaście dni zaczną zakwitać urdziki, jedne z pierwszych wiosennych tatrzańskich kwiatów :)

Urdzik_karpacki_1.jpg Urdzik_karpacki_1.jpg Urdzik_karpacki_1.jpg

Roślina miesiąca - Pierwiosnek maleńki

W górach jak i na nizinach szaleją obecnie mrozy. Różnica jest jedynie taka iż w górach chociaż biało wszędzie. :)

Rośliną miesiąca została pierwiosnka maleńka, będą najmniejszym przedstawicielem swego rodzaju w Polsce. Jej drobne, lecz rzucające się w oczy kwiaty, można podziwiać latem zarówno w Tatrach jak i Karkonoszach.

Pierwiosnek_malenki_1.jpg Pierwiosnek_malenki_1.jpg Pierwiosnek_malenki_1.jpg

Roślina miesiąca - Dwulistnik muszy

W Tatrach śnieg i mróz, na nizinach chłód i szarość. I tak źle i tak niedobrze, byle do wiosny.

Do Wiosny aż zakwitnie dwulistnik muszy. Jest to jeden z najoryginalniejszych polskich storczyków lub może i wszystkich roślin. Gatunek rzadki, występujący zaledwie w czterech miejsach w kraju (Tatry, Pieniny, obszar powiatu Miechowskiego i jedno stanowisko na Roztoczu). W Tatrach można go spotkać na murawach kserotermicznych, słonecznych, półsuchych łąkach, które rosną na Nosalu i Kopieńcu.

Dwulistnik_muszy_1.jpg Dwulistnik_muszy_1.jpg Dwulistnik_muszy_1.jpg

Roślina miesiąca - Goryczka trojeściowa

Jesień w pełni. Czerwone Wierchy przebarwiły się na kolor adekwatny do swojej nazwy. W górach spada pierwszy śnieg. Praktycznie wszystkie rośliny przygotowują się bądź przygotowały do długiej zimy.

Rośliną miesiąca została goryczka trojeściowa. Jest to najpóźniej zakwitająca goryczka i jednocześnie najwyższa w obrębie swojego rodzaju. Jej jaskrawe, niebieskie kwiaty łatwo rzucają się w oczy, zwłaszcza jeśli większość innych roślin już przekwitła. Pojawienie się kwiatów goryczki trojeściowej zwiastuje w grach koniec lata i początek jesieni.

Goryczka_trojesciowa_1.jpg Goryczka_trojesciowa_1.jpg Goryczka_trojesciowa_1.jpg

Roślina miesiąca - Fiołek Dwukwiatowy

Na nizinach lato w pełni, zaczynają kwitnąć nawłocie a zboża mienią się złotem. W górach natomiast sierpień bardziej przypomina już jesień niż lato. Nocami jest chłodno a w najwyższych partiach zaczyna pojawiać się śnieg. Większość roślin już przekwitła. Pozostały goryczki trojeściowe, zimowity czy tojady.

Rośliną miesiąca zostaje fiołek dwukwiatowy. Roślina wybitnie górska. W Polsce rośnie wyłącznie w Tatrach i najwyższych partiach Sudetów. Jest fiołkiem bardzo charakterytycznym i ciężko go pomylić z innymi gatunkami ze swojego rodzaju. Pomimo swych niewielkich rozmiarów jest rośliną bardzo urodziwą a jej złotożółte kwiaty widać już z daleka.

Fiolek-dwukwiatowy_3.jpg Fiolek-dwukwiatowy_3.jpg Fiolek-dwukwiatowy_3.jpg

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.