Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Roślina miesiąca - Len włochaty

Z okazji utrzowenia nowego działu - Niecka Nidziańska, rośliną miesiąca zostaje tamtejsza piękna roślina len włochaty. W Polsce występuje wyłącznie na obszarze niecki, na ciepłolubnych murawach kserotermicznych i terenach stepowych. Jest jedną z piękniejszych roślin kwitnących latem na tamtejszych obszarach.

Len Len
Nowe działy

Kilka dni temu powstał niewielki podrozdział w dziale Storczyk. Opisuje on najczęstsze ekosystemy roślin z rodziny storczykowatych (Orchidaceae) z przykładami tamtejszej flory. Same ekosystemy opisane są w sposób przystępny dla przeciętnego miłośnika, który nie orientuje się w gwarze biologicznej. Życzę miłej lektury, która mam nadzieję, że okaże się pomoca.

obuwik storczyk wyblin

Roślina miesiąca - Żłobik koralowy

Rośliną miesiąca zostaje żłobik koralowy. Jeden z najmniejszych i najbardziej niezwykłych krajowych storczyków. Jego skryty tryb życia oraz ciekawa biologia sprawiają, że stanowi on interesujący obiekt badań. Może zakwitnąć raz na kilka, kilkanaście lat i to za każdym razem w innym miejscu, oddalonym nawet o kilkanaście metrów od poprzedniego stanowiska. Roślina nie posiada liści, nie przeprowadza procesów fotosyntezy. Jak więc widać, jest wielce niezwykła. Małe rozmiary i skryty tryb życia powodują, że ciężko oszacować populację w Polsce. Obecnie kwitnie w Sudetach, w Tatrach zakwitnie za kilka dni.

Zlobik_koralowy_1.jpgZlobik_koralowy_1.jpg Zlobik_koralowy_1.jpg Zlobik_koralowy_1.jpg

Roślina miesiąca - Kukułka bzowa

Wiosna w pełni. Na drzewach pojawiły się soczystozielone liście, na łąkach zaczynają królować kwiaty. W górnych obszarach Tatr jeszcze zalega śnieg, jednak w dole wiosna w pełni. W Sudetach natomiast zakwitły kukułki bzowe. To najwcześniej zakwitający storczyk w tej części gór. Wcześniejszy jest tylko storczyk blady, który jednak rośnie na śląskich i małopolskich wyżynach. Od teraz, aż do sierpnia rozpocznie się prawdziwy sezon storczykowy, który zakańczać będzie kręczynka jesienna i tajęża jednostronna.

k.bzowa_01.jpg k.bzowa_01.jpg k.bzowa_01.jpg

Nowe działy

Od kilku tygodni strona przechodzi duży remont. Wprowadzamy dodatkowe działy poświęcone już nie tylko roślinności tatrzańskiej. W tym roku planujemy rozwinąć nowe, dotyczące roślinności i ogólnie przyrody pasma Sudetów wraz z przedgórzem. Na stronie znajdą się informacje odnośnie obszarów chronionych (rezerwaty, użytki ekoligiczne, pomniki przyrody) oraz rzadkich, cennych lub charakterystycznych dla Sudetów roślin. 

sudety01.jpg sudety01.jpg

Roślina miesiąca - Urdzik karpacki

Na niżu przekwitły już pierwsze wiosenne kwiaty, przebiśniegi i wawrzynek. Podczas gdy w górach śnieg zalega od szczytów po regiel dolny, tworząc aurę prawdziwie zimową. Już niedługo, bo za kilkanaście dni zaczną zakwitać urdziki, jedne z pierwszych wiosennych tatrzańskich kwiatów :)

Urdzik_karpacki_1.jpg Urdzik_karpacki_1.jpg Urdzik_karpacki_1.jpg

Roślina miesiąca - Pierwiosnek maleńki

W górach jak i na nizinach szaleją obecnie mrozy. Różnica jest jedynie taka iż w górach chociaż biało wszędzie. :)

Rośliną miesiąca została pierwiosnka maleńka, będą najmniejszym przedstawicielem swego rodzaju w Polsce. Jej drobne, lecz rzucające się w oczy kwiaty, można podziwiać latem zarówno w Tatrach jak i Karkonoszach.

Pierwiosnek_malenki_1.jpg Pierwiosnek_malenki_1.jpg Pierwiosnek_malenki_1.jpg

Roślina miesiąca - Dwulistnik muszy

W Tatrach śnieg i mróz, na nizinach chłód i szarość. I tak źle i tak niedobrze, byle do wiosny.

Do Wiosny aż zakwitnie dwulistnik muszy. Jest to jeden z najoryginalniejszych polskich storczyków lub może i wszystkich roślin. Gatunek rzadki, występujący zaledwie w czterech miejsach w kraju (Tatry, Pieniny, obszar powiatu Miechowskiego i jedno stanowisko na Roztoczu). W Tatrach można go spotkać na murawach kserotermicznych, słonecznych, półsuchych łąkach, które rosną na Nosalu i Kopieńcu.

Dwulistnik_muszy_1.jpg Dwulistnik_muszy_1.jpg Dwulistnik_muszy_1.jpg

Roślina miesiąca - Goryczka trojeściowa

Jesień w pełni. Czerwone Wierchy przebarwiły się na kolor adekwatny do swojej nazwy. W górach spada pierwszy śnieg. Praktycznie wszystkie rośliny przygotowują się bądź przygotowały do długiej zimy.

Rośliną miesiąca została goryczka trojeściowa. Jest to najpóźniej zakwitająca goryczka i jednocześnie najwyższa w obrębie swojego rodzaju. Jej jaskrawe, niebieskie kwiaty łatwo rzucają się w oczy, zwłaszcza jeśli większość innych roślin już przekwitła. Pojawienie się kwiatów goryczki trojeściowej zwiastuje w grach koniec lata i początek jesieni.

Goryczka_trojesciowa_1.jpg Goryczka_trojesciowa_1.jpg Goryczka_trojesciowa_1.jpg

Roślina miesiąca - Fiołek Dwukwiatowy

Na nizinach lato w pełni, zaczynają kwitnąć nawłocie a zboża mienią się złotem. W górach natomiast sierpień bardziej przypomina już jesień niż lato. Nocami jest chłodno a w najwyższych partiach zaczyna pojawiać się śnieg. Większość roślin już przekwitła. Pozostały goryczki trojeściowe, zimowity czy tojady.

Rośliną miesiąca zostaje fiołek dwukwiatowy. Roślina wybitnie górska. W Polsce rośnie wyłącznie w Tatrach i najwyższych partiach Sudetów. Jest fiołkiem bardzo charakterytycznym i ciężko go pomylić z innymi gatunkami ze swojego rodzaju. Pomimo swych niewielkich rozmiarów jest rośliną bardzo urodziwą a jej złotożółte kwiaty widać już z daleka.

Fiolek-dwukwiatowy_3.jpg Fiolek-dwukwiatowy_3.jpg Fiolek-dwukwiatowy_3.jpg

Roślina miesiąca - Lilia złotogłów

Wegetacja w pełni aż po same szczyty, taki jest lipiec. Upalny, gorący z przerwami na obfite opady deszczu. Lipiec jest miesiącem, kiedy to kwitnie najwięcej roślin, szczególnie dobrze jest to widoczne na łąkach, gdzie pierwiosnki i zawilce ustąpiły wysokiej trawie, ciemieżycom i mieczykom.

Rośliną miesiąca zostaje Lilia złotogłów, będąca jedną z najwyższych bylin TPN. Rośnie od regla dolnego po piętro kosówki, na widnych śródleśnych łąkach, terenach wilgotnych oraz wśród gęstej roślinności krzaczowisk. Złotogłów jest narażóna na zrywanie ze względu na dekoracyjne kwiaty, jednak jest w znacznie lepszej sytuacji niż jej krewniaczka, lilia bulwkowata, która ostała się już tylko na kilku stanowiskach.

z z 2

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.