Flora Tatr i Sudetów. Roślinność górska. Rezerwaty przyrody Sudetów.
Roślina miesiąca - Lilia złotogłów

Wegetacja w pełni aż po same szczyty, taki jest lipiec. Upalny, gorący z przerwami na obfite opady deszczu. Lipiec jest miesiącem, kiedy to kwitnie najwięcej roślin, szczególnie dobrze jest to widoczne na łąkach, gdzie pierwiosnki i zawilce ustąpiły wysokiej trawie, ciemieżycom i mieczykom.

Rośliną miesiąca zostaje Lilia złotogłów, będąca jedną z najwyższych bylin TPN. Rośnie od regla dolnego po piętro kosówki, na widnych śródleśnych łąkach, terenach wilgotnych oraz wśród gęstej roślinności krzaczowisk. Złotogłów jest narażóna na zrywanie ze względu na dekoracyjne kwiaty, jednak jest w znacznie lepszej sytuacji niż jej krewniaczka, lilia bulwkowata, która ostała się już tylko na kilku stanowiskach.

z z 2

Roślina miesiąca - Obuwik pospolity

 

Czerwiec to już drugi miesiąc pełnej wegetacji roślin tatrzańskich. Góry zazieleniły się aż po same szczyty łanem pięknych kwiatów. Choć na samej górze śnieg ustąpił niedawno, nawet i tam rośliny szybko nadrobiły opónienie.

Rośliną miesiąca zostaje obuwik, jedna z najpiękniejszych roślin naszch Tatr i nie tylko. Tylko w parkach narodowych i rezerwatach ta roślina ma szansę przetrwać. Poza nimi, jest regularnie wykopywana przez pseudoogrodników lub niszczona. W TPN znajduje się kilkanaście stanowisk, zazwyczaj daleko poza wytyczonymi szlakami. Ta odległość zapewnia bezpieczeństwo obuwikom przed zrywaniem ich kwiatów.

obuwik_pospolity_1.jpg obuwik_pospolity_1.jpg obuwik_pospolity_1.jpg

Kontakt
Mail: weidau @ gmail.com
GG: 1100384
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.